5 RAD, JAK NA NÁJEMNÍ SMLOUVU Z INTERNETU

Někteří majitelé bytů se ve snaze ušetřit často uchylují ke stažení vzoru nájemní smlouvy z internetu. Přepíšou údaje a s přesvědčením, že je vše v nejlepším pořádku, dají smlouvu podepsat nájemci. Jste také jedni z nich nebo o tomto řešení uvažujete?

Musím poznamenat, že internetová dvoustránka Vám k účelu pronájmu může dobře posloužit, ale je to spíše „alibi“ jen proto, abyste měli v ruce nějaký ten „Papír“

Doporučil bych Vám zpozornit. Je to sice nejjednodušší řešení, ale může se hrubě nevyplatit. Pakliže se rozhodnete vytvořit si dokument přece jen sami a nemáte možnost konzultace s odborníkem, dobře si rozmyslete, co vše byste mohli s nájemníkem v budoucnu řešit. A nezapomeňte, že čím více se na samém začátku zaměříte na detail, ušetříte na konci spoustu času, starostí a v neposlední řadě i peněz.

Univerzální smlouva neposkytuje žádnou záruku správnosti. Často se může stát, že jsou tyto dokumenty neaktuální, odkazují na neúčinné právní předpisy, mají nevýhodné podmínky a další hrubé nedostatky. Typickým příkladem může být nezohlednění aktuálně platného Občanského zákoníku. V případě sporu se nájemní vztah řídí vždy poslední verzí občanského zákoníku (přičemž poslední úprava z roku 2014 doznala značných změn), která nahradí uvedené neaktuální znění.

Provozovatelé webů, nejsou zodpovědní za případnou škodu, která vám v důsledku chybně uzavřené smlouvy vznikne

Předpokladem bezproblémového smluvního vztahu, do kterého jako pronajímatel svého bytu vstupujete, je správně sepsaná smlouva.

  1. ZÁKLADNÍ ÚDAJE VE SMLOUVĚ

Správné a kompletní osobní údaje (dle OP) jsou základem, nutnost emailových a poštovních adres. Nezapomeňte na povinnost vzájemného informování v případě změny adresy. (můžete uvést, že doručení platí na adresu uvedenou ve smlouvě i pro případ změny).

Dbejte na řádné popsání a identifikaci pronajímané nemovitosti dle Katastrálního úřadu, správné rozložení bytu včetně jeho KOMPLETNÍHO vybavení a jeho AKTUÁLNÍHO STAVU.

  1. VÝPOVĚDNÍ PODMÍNKY

Je třeba dbát na zákonnost smlouvy, protože nepovolená a zakázaná ujednání špatně sepsaná mohou zneplatnit celou smlouvu.
Orientujte se v zák. č. 89/2012 Sb. od § 2201 a dále, kde najdete ujednání týkající se nájmu a jeho povolených a zakázaných ujednání.

  1. VYHLÁŠKA O ÚDRŽBĚ BYTU

Smlouva by měla obsahovat i nařízení vlády o údržbě a rozsahu péče nájemníka o pronajatý byt. Obecně platí jednorázová maximální částka 1500 Kč za opravu, celkem však nesmí za rok přesáhnout 100 Kč/1m2 bytu. Ostatní jde pak za Vámi. V nařízení je popsán i rozsah možných oprav.

  1. PENĚŽNÍ JISTOTA A NAKLÁDÁNÍ S NÍ

Složená peněžní jistota musí být maximálně do zákonem povolené výše (v tuto chvíli 3 nájmy) a je nutné popsat způsob, jak s ní nakládat během, ale i po skončení nájmu. POZOR – peněžitá jistota se daní, při jejím vrácení musíte vyplatit nájemníkovi i běžný úrok dle ČNB.

  1. FOTODOKUMENTACE, PŘEDÁVACÍ PROTOKOL

Abyste předešli budoucím sporům ohledně poškození, nemovitost si důkladně nafoťte a použijte jako součást smlouvy.
Dále ke smlouvě připojte i předávací protokol se zápisem stavu měřidel a soupis předávaného vybavení.

 

Konzultovat smlouvu s odborníkem se Vám vyplatí!

Mějte správné smlouvy a bezproblémového nájemníka

Najdeme pro Vás vhodného nájemníka a Vy si nemusíte dělat hlavu se smlouvami.

Vyřešíme za Vás veškeré právní záležitosti a Vy se už nemusíte o nic starat.

S námi můžete nepříjemnosti plynoucí z chybně postavené smlouvy, neplatící nájemníky a další noční můry všech pronajímatelů klidně hodit za hlavu.

Mám zájem o pronájem nemovitosti

Provozovatelem Realitní kanceláře nesladek.com je společnost MN Advisory s.r.o.,
IČ 06458165 DIČ CZ06458165, Se sídlem Jandova 10/3, 190 00 Praha 9.
Řádný člen ARK
Logo ARK

© Copyright 2020 Martin Nesládek - Všechna práva vyhrazena